Zadzwoń: 58 340 41 10 | E-mail: sekretariat@cen.gda.pl Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr 74/2020 z dnia 12.08.2020r.
70-lecie CEN w Gdańsku
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
Pomorskie.eu Pomorskie w Unii

„Zaopiekuj się pamięcią” – ruszyła rekrutacja do drugiej edycji warsztatów dla pasjonatów swego regionu

W drugiej połowie września ruszył nabór na ambasadorów drugiej edycji projektu „Zaopiekuj się pamięcią”. Program, organizowany przez Fundację na rzecz Wielkich Historii, skierowany jest do wszystkich, którzy interesują się historią swego regionu, swojej miejscowości czy dzielnicy i troszczą się o lokalne dziedzictwo.

„Zaopiekuj się pamięcią” to ogólnopolski program warsztatów i spotkań oraz konkurs na najciekawszą renowację oraz promocję miejsc pamięci. W pierwszej edycji, ograniczonej wyłącznie do województwa mazowieckiego, wzięło udział ponad 800 osób, które odnowiły i otoczyły troską ponad 440 miejsc.

Po zeszłorocznym sukcesie organizatorzy postanowili rozszerzyć projekt na wszystkie obszary kraju. Tym razem oprócz warsztatów z odnawiania zabytków i przestrzeni publicznej, uczestnicy dowiedzą się również, w jaki sposób promować swe lokalne dziedzictwo w epoce nowych mediów. Pomoże im w tym opracowana przez Fundację aplikacja ToTuBy. Zostaną również przeszkoleni z opowiadania (storytellingu), zbierania środków oraz będą mieli okazje poznać aktywistów z całej Polski.

Zadaniem ambasadorów, oprócz udziału w warsztatach, będzie wybranie miejsca, którym planują się zająć, oraz utworzenie wokół siebie kręgu wolontariuszy, którzy pomogą im w tym zadaniu. Na drobne prace konserwatorskie i rewitalizacyjne uczestnicy otrzymają dofinansowanie.

Finałem projektu będzie konkurs na najlepiej zrealizowany projekt renowacyjny. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 grudnia 2021 roku.

Wierzymy, że wiele zmian w otoczeniu możemy dokonać sami. Jeżeli widzimy miejsca zaniedbane, zapomniane, a niosące za sobą fascynującą historię, to nie musimy czekać, aż sprawą zajmą się władze. Zachęcamy ludzi, by stali się liderami przemian, tworzyli aktywne społeczeństwo obywatelskie – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Zgłoszenia na ambasadorów można przesyłać do 30 września przez formularz: OTWÓRZ

Wyniki rekrutacji będą znane 5 października, pod koniec zaś miesiąca odbędą się dwudniowe warsztaty.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

źródło: Fundacja na rzecz Wielkich Historii