Zadzwoń: 58 340 41 10 | E-mail: sekretariat@cen.gda.pl Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr 74/2020 z dnia 12.08.2020r.
70-lecie CEN w Gdańsku
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
Pomorskie.eu Pomorskie w Unii

Wystawa plenerowa „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do uczczenia, przypadającej 18 maja br., 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Na 13 dwustronnych panelach, w przystępny sposób, przedstawiono najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście, w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r.: uroczystości z udziałem papieża w Gdyni, moment przejścia Ojca Świętego przez sopockie molo (Sopot nie został uwzględniony w oficjalnych uroczystościach i był tylko przystanią w drodze Jana Pawła II do Gdańska), spotkanie papieża z Lechem Wałęsą i jego rodziną w Oliwie, spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami środowisk twórczych, naukowcami i działaczami ZK-P w Oliwie, mszę św. na Westerplatte i spotkanie z młodzieżą, spotkanie papieża z osobami chorymi i cierpiącymi w Bazylice Mariackiej, modlitwę Jana Pawła II pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a także mszę św. na Zaspie.

Ostatnia plansza pokazuje manifestację po mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II dla ludzi pracy na gdańskiej Zaspie – przez ulice Gdańska przelała się wówczas prawdziwa fala „Solidarności”. Autorami wystawy są Sławomir Formella i Elżbieta Strehlau, archiwiści Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku.

Termin i miejsce: 15–31 maja – prezentacja pod kościołem Opatrzności Bożej w Gdańsku

źródło: IPN o. Gdańsk