Zadzwoń: 58 340 41 00 | E-mail: cen@cen.gda.pl Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr 17/2006 z dnia 27.03.2006r.
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
Pomorskie.eu Pomorskie w Unii

Wózek to tylko rzecz. Scenariusz lekcji oraz film edukacyjny, który oswaja z niepełnosprawnością

Nauczyciele szkół podstawowych z całej Polski mogą bezpłatnie skorzystać z materiałów edukacyjnych, opracowanych przez Fundację im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Scenariuszowi lekcji towarzyszy 15-minutowy film edukacyjny, w którym udział wzięli podopieczni Fundacji.

Osoby z niepełnosprawnością napotykają wiele barier w życiu codziennym. Bariery architektoniczne można zlikwidować i wymaga to zwykle sporych nakładów finansowych. Są też inne bariery – te, które tkwią w nas… Ich usuwanie najlepiej zacząć jak najwcześniej.
Dlatego od wielu lat prowadzimy zajęcia w przedszkolach i szkołach i opracowujemy scenariusze lekcji, które pomagają nauczycielom oswajać uczniów z tematem niepełnosprawności – podkreśla Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Patrzmy na człowieka, a nie na jego niepełnosprawność! Bohaterami filmu są Klaudia i Bartek - podopieczni Fundacji i zawodnicy drużyny koszykówki na wózkach Mustang Young. To jest świetny materiał, ponieważ nastolatkowie mówią o niepełnosprawności, o swoim życiu, marzeniach, pasjach, ale też problemach i wyzwaniach. Mówią o tym, że niepełnosprawność oznacza pewne ograniczenia w życiu, ale dodają, że nie ogranicza ich marzeń!

Materiały do wykorzystania w nauce na odległość. Zostały przygotowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać zarówno w klasie podczas lekcji, jak i online. To dobra propozycja na czerwcowe zajęcia. Wystarczy, że nauczyciel prześle uczniom link do filmu, a następnie podczas spotkania online przeprowadzi lekcję według proponowanego scenariusza. Wszystko powinno zająć jedną godzinę lekcyjną.

Gdzie znaleźć materiały i kto może z nich korzystać?
Korzystać może każdy, kto jest zainteresowany tematem. Materiały można bezpłatnie pobrać ze strony: OTWÓRZ

Dodatkowych informacji udziela Justyna Gach, justyna.gach@podajdalej.org.pl

źródło: Fundacja Podaj Dalej