Skocz do głównej treści strony
PCEN

Trwają zgłoszenia do Nagrody „Za naprawianie świata” przyznawanej nauczycielom z całej Polski

Uczą owartości, szacunku i równego traktowania innych. Prowadzą projekty, które angażują młodzież w aktywności z tego zakresu. Ze swoimi działaniami wychodzą poza szkołę do lokalnej społeczności - tak działają nauczycielki i nauczyciele, których co roku wyróżnia się Nagrodę im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Ruszył nabór zgłoszeń do kolejnej jej edycji, który potrwa do 15 września 2021 r. Nagroda im. I. Sendlerowej „Za naprawianie świata” od 15 lat trafia w ręce nauczycieli i nauczycielek, którzy uczą i wychowują w duchu dialogu, tolerancji oraz poszanowania dla innych. Wyróżnione nią osoby to często nie tylko nauczyciele, lecz także aktywiści i aktywistki zaangażowani w życie swojego regionu czy miejscowości. Swoją pracą nie tylko kształtują postawy młodych ludzi, lecz także sprawiają, że bardziej otwarci stają się mieszkanki i mieszkańcy wsi i miast w całej Polsce.

Celem Nagrody jest wsparcie ich w tych działaniach, a także docenienie zaangażowania i odwagi, z jaką pracują. Inicjatywa upamiętnia także Irenę Sendlerową, działaczkę społeczną, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad dwa tysiące żydowskich dzieci.

Kto został wyróżniony dotychczas?
Nagroda ustanowiona została przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce w 2006 roku, a pierwsi jej laureaci – Robert Szuchta oraz Norman Conard z USA – zostali wybrani osobiście przez Sendlerową. W gronie laureatów znajdują się również m.in. Anna Kloza, Marzanna Pogorzelska, Małgorzata Rusiłowicz, Mirosław Skrzypczyk czy Agnieszka Jankowiak-Maik. Ambasadorką konkursu i laureatką nagrody honorowej została także Bożena Szroeder – wybitna polska animatorka kultury.

W jaki sposób zgłosić kandydatkę lub kandydata do Nagrody?
Kandydatki i kandydatów do nagrody zgłaszać mogą osoby trzecie, instytucje i organizacje. Nauczyciele mogą też sami zgłaszać swoje kandydatury. Ze wszystkich zgłoszeń kapituła wybierze 10 nominowanych, a spośród nich jednego laureata, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł.
Resztę nominowanych osób uznaje się za wyróżnionych.

Nabór zgłoszeń trwa do 15.09.2021 roku i jest prowadzony wyłącznie drogą elektroniczną. Kandydat powinien wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy (https://sendler.ceo.org.pl/zgloszenia)

O kapitule oraz organizatorach
Skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą: Krzysztof Czyżewski, Elżbieta Ficowska, dr Igor Czernecki, Emilia Gromadowska, Włodzimierz Grudziński, Alicja Pacewicz, Lesław Piszewski, Jarosław Przyborowski, Paula Sawicka, Krystyna Starczewska, Robert Szuchta, Dorota Żuber, Katarzyna Grubek i Agnieszka Jankowiak-Maik. Biogramy wszystkich członkiń i członków Kapituły można znaleźć pod linkiem.


Program nagrody prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej (w ramach obszaru programowego Ucz otwartości). Partnerami Nagrody są Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu, Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego, Fundacja Signum, Fundacja Santander, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Więcej na www.sendler.ceo.org.pl

źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej

Przejdź do góry strony