Zadzwoń: 58 340 41 10 | E-mail: sekretariat@cen.gda.pl Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr 74/2020 z dnia 12.08.2020r.
70-lecie CEN w Gdańsku
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
Pomorskie.eu Pomorskie w Unii

„Poznajemy Gdańsk” – nietypowy audiobook z legendami Fundacji IRSE

Od kilku lat fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej pracuje z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem migracji w Gdańsku oraz w Ośrodku dla Cudzoziemców. Od lutego 2018 do grudnia 2020 roku, we współpracy z Radą Imigrantów i Imigrantek, IRSE prowadziła projekt „Szkoła różnorodności” – warsztaty mające na celu zwiększenie wiedzy uczniów i uczennic na temat międzykulturowości i migracji, a także stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji. Celem warsztatów był także wzrost zaangażowania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji.

W gdańskich szkołach uczy się już ponad 1,6 tys. dzieci z doświadczeniem migracji. To z myślą o nich IRSE realizuje kolejne działania wspierające ich pewność siebie, również w kontaktach rówieśniczych. I to właśnie było główną motywacją projektu „Poznajemy Gdańsk”. W czasie pandemii, kiedy spacery i poznawanie miasta były bardzo ograniczone, gdańskie aktywistki i aktywiści, w tym osoby z doświadczeniem migracji, zabrali dzieci i
młodzież na „spacer po mieście” z legendami – tworząc szczególne audiobooki czterech „Legend gdańskich” w opracowaniu Jerzego Sampa. Różne historie, różne głosy, różne akcenty i doświadczenie łączą się w cykl opowieści o mieście – tym dawnym i tym obecnym.

Audiobooki mają być zachętą do rozmowy, aktywnego słuchania i zrozumienia. Komunikacja zależy bowiem od obu stron – nadawcy i odbiorcy. Czasem nie wystarczy słuchać, żeby usłyszeć i zrozumieć. Dając narzędzia do poznawania różnych akcentów, sposobów wymowy
i intonacji, oswajamy się z różnorodnością oraz doceniamy wszystkie osoby, które dokładają starań, żeby myśli i uczucia wyrażać w języku polskim.
Zapraszamy do wykorzystania audiobooków w dydaktyce. W poniższej prezentacji dzielimy się kilkoma pomysłami na przeprowadzenie lekcji opartych na materiałach projektowych.
Audiobooki z legendami są dostępne w serwisach YouTube oraz Spotify:
https://www.youtube.com/watch?v=YounJGjt0uw&t=6s
https://www.youtube.com/watch?v=_4LyGexbH04
https://www.youtube.com/watch?v=yiNwOXTT88U
https://www.youtube.com/watch?v=BYBtO3sGDp8&t=23s
https://open.spotify.com/show/4bnYLofI8PdcihGp7bX9tF

+ link do prezentacji z pomysłami lekcji: ZOBACZ

Więcej informacji o projekcie znajdzie się w nr 106/107 dwumiesięcznika „Edukacja Pomorska”, wydawanego przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

 

źródło: Fundacja IRSE