Zadzwoń: 58 340 41 10 | E-mail: sekretariat@cen.gda.pl Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr 74/2020 z dnia 12.08.2020r.
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
Pomorskie.eu Pomorskie w Unii

„Niesamowita maszyna”– szansa na pieniądze i indeks Politechniki Białostockiej

„Niesamowita maszyna” to konkurs dla uczniów szkół średnich z całej Polski. Aby wziąć w nim udział, należy stworzyć urządzenie na wzór maszyny Reubena Goldberga. Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł oraz indeks na studia, na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką, do wyboru na: · Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku), · Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, · Wydziale Elektrycznym, · Wydziale Mechanicznym, · Wydziale Inżynierii Zarządzania. Nagrodę pieniężną otrzyma także szkoła, w której uczą się zwycięzcy konkursu (warunek: wszyscy członkowie zespołu są uczniami tej samej szkoły), oraz mentor zwycięskiej drużyny – to odpowiednio 1 000 zł i 500 zł. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca w konkursie „Niesamowita Maszyna” otrzymają odpowiednio 2 000 zł i 1 500 zł.

Od czego się zaczęło? Maszynę, na wzór tej, którą zbudował Reuben Goldberg, cztery lata temu skonstruowali studenci, licealiści i pracownicy Politechniki Białostockiej. Projekt okazał się być wspaniałą integracyjną zabawą, która uruchomiła kreatywność twórców. Zdolnościami, takimi jak umiejętność pracy w grupie i determinacja do rozwiązywania napotykanych problemów, powinni wykazywać się przyszli inżynierowie. „Niesamowitą Maszynę” można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=tXzt-PKipe4. Konstrukcje, które będą tworzyć uczestnicy konkursu „Niesamowita Maszyna”, nie muszą być tak duże i złożone jak ta, która powstała na uczelni. Konkursowe maszyny powinny mieścić się na ławce szkolnej.

– Najważniejszy jest pomysł oraz kreatywne zastosowanie prostych zasad fizyki – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. – Co roku młodzi ludzie z całej Polski zaskakują swoimi konstrukcjami i wkrótce stają się naszymi studentami. Na uczelni mogą rozwijać swoje talenty w licznych kołach naukowych.

Konstrukcje można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie gotowej maszyny należy sfilmować i opublikować na kanele YouTube (clip do 2 minut). Uwaga! W tytule filmu powinna znaleźć się nazwa konkursu, czyli „Niesamowita Maszyna” oraz zwrot identyfikujący projekt; w opisie – krótka charakterystyka reakcji łańcuchowej. Zebrane pod filmem polubienia są elementem oceny konkursowej. Na budowę maszyny młodzi konstruktorzy mają około miesiąca. Termin nadsyłania zgłoszeń oraz publikacji filmów konkursowych minie 17 maja 2021 r.

Harmonogram czwartej edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”:

Etap I – do 17 maja 2021 r. nadsyłanie dokumentów zgłoszeniowych oraz publikacja filmów konkursowych na kanale YouTube

Etap II (wewnętrzny) – do 31 maja 2021 r. zamknięcie głosowania na YouTubie, wyłonienie max. 10 zespołów, które otrzymają zaproszenie do rundy finałowej

Etap III – pierwsza połowa czerwca 2021 r. finał konkursu na Politechnice Białostockiej. Wybór zwycięzców i wręczenie nagród.

Regulamin oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie: https//pb.edu.pl/niesamowitamaszyna/

Ogólnopolski konkurs Politechniki Białostockiej „Niesamowita Maszyna” odbywa się pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej oraz Stowarzyszenia Mensa Polska. Sponsorem tegorocznej edycji są Fabryki Mebli Forte S.A.

Zapraszamy do konstruowania niesamowitych maszyn!

źródło: Politechnika Białostocka