Skocz do głównej treści strony
PCEN

Europa z naszej ulicy już po raz piąty

Rok 2022 został przez Komisję Europejską ogłoszony Rokiem Młodzieży, dlatego też już po raz piąty zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie w ramach projektu „Europa z naszej ulicy”, w którym nagrodą jest wyjazd do Brukseli i spotkanie z europosłami. Organizatorem konkursu jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
Nabór projektów trwa do 27 stycznia 2023 r.

Celem konkursu jest zaktywizowanie młodzieży do uczestnictwa w życiu społecznym poprzez zapoznanie się
ze wspólnym dziedzictwem kulturalnym, historycznym oraz intelektualnym Europy. Chcemy budować wśród młodych osób poczucie wspólnoty, integracji, zaufania i przede wszystkim pokazać, że wspólne działania służą rozwojowi oraz wzajemnemu bezpieczeństwu w budowaniu lepszej przyszłości – mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.

Weź udział w projekcie – to proste
Zadaniem uczestników konkursu jest znalezienie i pokazanie związków swojej okolicy, miejscowości czy regionu z kulturą i wartościami europejskimi. Forma przekazu może być różnorodna, od prezentacji po przygotowanie projektu folderu, krótkiego filmu, cyklu podcastów o różnorodnej tematyce związanej ze wspólną historią czy też kulturą całej Europy. Wybór formy i tematu zależy od nieograniczonej wyobraźni młodzieży.

Udział w konkursie to doskonała okazja dla osób, które interesują się wspólnotą Europejską, historią Europy,
a także przyszłością Polski i Polaków w europejskim dążeniu do wspólnotowości — mówi Maria Holzer, dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Dla kogo jest konkurs?
Do udziału w konkursie zapraszamy grupy młodzieży w zespołach od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych projektów oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej. Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym etapie należy zgłosić pomysł za pomocą wysłania formularza dostępnego na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Zespół musi przesłać opis projektu oraz informację, w jakiej formie zostanie on zrealizowany i zaprezentowany. Następnie spośród zgłoszeń zostanie wybranych dziesięć pomysłów, które zostaną realizowane.

W drugim etapie autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przygotują projekty w wybranej przez siebie formie. Zespoły wybranych projektów zostaną zaproszone do udziału w finale, który odbędzie się w Warszawie. Wyboru najlepszych projektów dokona jury, w którego skład na przestrzeni poprzednich edycji wchodzili m.in. Kinga Dębska — reżyserka, Anna Dziewit-Meller – dziennikarka i pisarka czy Piotr Stasiak – dokumentalista.

Nagroda – wyjedziesz do Brukseli
Nagrodą dla najlepszych zespołów projektowych będzie wyjazd do Brukseli, podczas którego młodzież pozna europejską stolicę, zwiedzi Parlament oraz Komisję Europejską i spotka się z pracującymi europosłami. A to wszystko przy smaku oryginalnej belgijskiej czekolady.

Regulamin: OTWÓRZ
Formularz zgłoszeniowy: OTWÓRZ

Przejdź do góry strony