Skocz do głównej treści strony
PCEN

Zróbmy sobie arcydziełko, czyli historia sztuki dla dzieci

Czy wygląd książek dla dzieci ma znaczenie? Estetyka publikacji kierowanych do najmłodszych może wpłynąć na kształtowanie się gustu i zainteresowań w przyszłości. Maria Montessori pisała:

Również kształcenie estetyczne i moralne jest połączone ściśle z kształceniem zmysłów. Mnożąc wrażenia i rozwijając zdolność wychwytywania minimalnych różnic pomiędzy bodźcami, doskonali się wrażliwość i zwiększa przyjemność. Piękno jest w harmonii, nie w sprzecznościach, a harmonia jest pokrewna z delikatnością zmysłową w jej percepcji. Harmonia estetyczna natury i sztuki ucieka przed tymi, którzy mają surowe, przymitywne zmysły. Świat jest dla nich ograniczony i szorstki. W otoczeniu istnieją niewyczerpane źródła przyjemnych doznać estetycznych, obok których ludzie przechodzą obojętnie, szukając radości we wrażeniach silnych i ostrych, ponieważ tylko takie są dla nich osiągalne. Bradzo często w prymitywnych przyjemnościach rodzi się zgubna praktyka: mocne bodźce nie doskonalą, lecz wyciszają zmysły, które w konsekwencji potrzebują coraz to silniejszych bodźców. (Maria Montessori, Odkrycie dziecka, s. 131).

Na rynku obecnych jest wiele publikacji dotyczących szeroko rozumianej sztuki. Oto kilka z nich, które osobiście polecam. 

 

HISTORIA SZTUKI

David Hockney i Gayford Martin HISTORIA OBRAZÓW dla dzieci, Rebis 2016.

Książka nie tylko o malarstwie tradycyjnym, ale także o fotografii i mediach najnowszych. 

historia-obrazow-dla-dzieci-w-iext52968105
 
Ewa Jałochowska "HISTORIA SZTUKI dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem"
To niezwykła propozycja, napisana przez mamę i historyka sztuki jednocześnie, dla wszystkich, którzy chcieliby zacząć rozumieć dzieła wielkich mistrzów. Znajdziemy tu rozmowy z Kajtkiem, który patrzy na te obrazy bez uprzedzeń i ocenia je bezlitośnie, z właściwą dziecku szczerością. 
9788380742031
 
Susie Hodge DLACZEGO SZTUKA PEŁNA JEST GOLASÓW? Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
 
Dlaczego sztuka pełna jest golasów? Dlaczego to wszystko jest płaskie? Po to te wszystkie owoce? Dlaczego dzieła sztuki są takie drogie? Dlaczego ludzie właściwie zajmują się sztuką? Przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do historii sztuki dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej.
golasy
 
Sebastian Cichocki, S.Z.T.U.K.A Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011. 
 
Oto książka o sztuce, w której zamiast tradycyjnych obrazów czy rzeźb znajdziecie wielodniowe spacery, sadzenie lasu, rozmowy ze zwierzętami, krojenie budynków, wybuchy, pływanie tratwą i wiele innych niesamowitych historii. Przedstawiając dzieciom 51 dzieł wybitnych współczesnych twórców z całego świata, Sebastian Cichocki pokazuje, że sztuka może być niezwykłą przygodą, a artysta – czarodziejem, który przemienia rzeczywistość. Wieloryb w bibliotece, szklanka, która stała się dębem, wyspy w różowych sukienkach, pisuar jako rzeźba.
 
Adnotacja 2020-04-30 103130
Za znanymi obrazami kryją się fascynujące historie związane z ich autorami. Tym tropem podążają autorzy dwóch książek.
 
Lena Anderson, Christina Bjork, Linnea w ogrodzie Moneta, Zakamarki 2009
 
Książka, pełna niezwykłych ilustracji Leny Anderson, reprodukcji obrazów Moneta oraz zdjęć z jego rodzinnego albumu, pokazuje, że za każdym dziełem sztuki kryje się człowiek, a jego życie oraz miejsca, w których przebywał, mogą stać się inspiracją do fascynującej podróży.
Linnea sama opowiada o swoich wrażeniach i to z jej perspektywy, oczami współczesnego dziecka, przyglądamy się tajnikom malarstwa, źródłom inspiracji i życiu artysty. Może będzie to zachętą do wyruszenia w podróż śladami tego lub innego malarza albo chociaż sięgnięcia na półkę po zakurzony album?
 
linnea_moneta_2
 
Michael Bird, Gwieździsta noc Vincenta, Nasza księgarnia 2017
 
W swoim przewodniku, bogato ilustrowanym i napisanym obrazowym, żywym językiem, Michael Bird zabiera nas na niezwykłą wyprawę. Wyruszymy w tę podróż z prehistorycznej jaskini, w której powstawało malarstwo naskalne, a skończymy ją wśród awangardy XXI wieku. Po drodze spotkamy oczywiście Vincenta van Gogha, Fridę Kahlo, Leonarda da Vinci, Jacksona Pollocka, Claude’a Moneta czy Pabla Picassa, lecz także mniej znanych w kulturze zachodniej artystów chińskich, japońskich, arabskich czy nawet azteckich…
 
2491_gwiazdzista_noc_vincenta
Ostatnia kategoria to publikacje, które dają pole do tworzenia. Teczki inspiracji, kolorowanki i twórcze zadania...
Wśród nich polecam w szczególności:
 
Marion Deuchars, ZRÓBMY SOBIE ARCYDZIEŁKO, Dwie Siostry, 2015
 
Interaktywna książka do rysowania i uzupełniania, która w każdym dziecku obudzi młodego artystę. Rysuj, maluj, wycinaj, naklejaj, odbijaj! Dorysuj uśmiech Monie Lizie, złap tęczę za pomocą kartki, a potem zabierz linię na spacer. Stwórz kubistyczny portret jak Picasso, zrób kolaż w stylu Matisse’a i wymyśl coś tak tajemniczego jak obrazy Magritte’a. Uruchom wyobraźnię i przekonaj się, że sztuka jest świetną przygodą! „Zróbmy sobie arcydziełko” to 224 strony pełne pomysłów, ćwiczeń i informacji, które wciągają młodych czytelników do pasjonującej zabawy w sztukę. Twórcze zadania inspirowane dorobkiem wielkich artystów – od Leonarda da Vinci, przez Picassa, Van Gogha i Matisse’a, po Jacksona Pollocka i Andy’ego Warhola – oswajają początkujących twórców z niezliczonymi technikami artystycznymi i historią sztuki. Jednocześnie rozwijają ich kreatywność i wyobraźnię.
 
zrobmy-sobie-arcydzielko-w-iext43250183
 
arcydziełko1
 
Weronika Kowalkowska, Najsłynniejsze obrazy świata, ZuzuToys 2014
 
20 kart –20 opisów obrazów – 20 obrazów do pokolorowania

Na 20 kartach znajdziecie zdjęcia słynnych obrazów oraz pełne ciekawostek opisy arcydzieł i informacje o malarzach. Po drugiej stronie każdej z kart znajdują się kolorowanki obrazów.
 

teczka inspiracji
teczka-inspiracji-najslynniejsze-obrazy-swiata-b-iext51614846
 
Miłego czytania i twórczych prac życzę,
Sylwia Kilanowska-Męczykowska

Przejdź do góry strony