Skocz do głównej treści strony
PCEN

MUZEUM DLA DZIECI W BOSTONIE

BOSTON CHILDREN’S MUSEUM

Muzeum dla dzieci w Bostonie zostało założone w 1913 roku jako drugie tego typu muzeum na świecie. Działania jakie podejmuje mają na celu stymulowanie rozwoju, rozbudzanie kreatywności, wyobraźni i ciekawości dziecka poprzez zabawę. Są one skierowane do różnych grup wiekowych począwszy od maluchów stawiających pierwsze kroki, a skończywszy na starszej młodzieży.
Opracowywane programy, organizowane wystawy i gromadzone zbiory obejmują szeroką tematykę przydatną dla nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych. Mogą z nich korzystać również opiekunowie różnego rodzaju ośrodków, instytucji, jak i zatrudnieni prywatnie, oraz rodzice. Jednakże, sama nazwa muzeum wskazuje docelowego odbiorcę. To właśnie dziecko stanowi centrum uwagi stałych pracowników muzeum, czy też zatrudnianych doraźnie specjalistów.
Czasami brakuje nam czasu czy pomysłów na przygotowanie atrakcyjnej lekcji dla zorganizowanej grupy dzieci, a pewnie jeszcze częściej zastanawiamy się, czym zająć swoje własne dziecko. Na stronie internetowej muzeum w zakładce LEARNING RESOURCES opublikowany jest artykuł 100 Ways to Play (http://www.bostonchildrensmuseum.org/learning-resources/100-ways-play) opisujący sto sposobów na zabawę z dziećmi. Wiele z nich można wykorzystać na zajęciach stosując przedmioty codziennego użytku, czasami w niecodzienny sposób.
Warto też sięgnąć do prowadzonego przez muzeum bloga. Ostatnio został dodany obfity materiał na temat Kubusia Puchatka w związku z 90 rocznicą „urodzin” tego znanego na całym świecie i uwielbianego misia (https://bostonchildrensmuseum.wordpress.com/2016/10/06/sing-ho-a-silly-old-bear-turns-90/#more-2538). Być może opisane postacie popularność zawdzięczają autentyczności. Krzyś istniał naprawdę, miał misia i zwierzątka zabawki. Ponieważ dokładna data pierwszego wydania Puchatka przypada na 14 października, fakt ten mógł umknąć naszej uwadze w dniu tak szczególnym dla nauczycieli.
Polecam gorąco zapoznanie się ze stroną internetową bostońskiego muzeum (http://www.bostonchildrensmuseum.org). Wierzę, że zainspiruje nauczycieli etapu wczesnoszkolnego do organizowania jeszcze bardziej urozmaiconych zajęć językowych.

Przejdź do góry strony