Skocz do głównej treści strony
PCEN

Książka, którą warto wziąć do edukacyjnej przestrzeni (odcinek 1.)

Książka, którą warto wziąć do edukacyjnej przestrzeni (odcinek 1.)

Dziś zapraszam do lektury książki Przemka Staronia „Szkoła bohaterek i bohaterów”. Można z niej wziąć do edukacyjnej przestrzeni ważne refleksje i pomysły na zajęcia z młodzieżą.  Warto przeczytać, a potem działać!

S - szukaj w sobie odwagi, by wyruszyć z innymi w edukacyjną podróż, o jakiej marzycie: Twoje uczennice, Twoi uczniowie i Ty.

Z – zostaw schematy i przestaw się na dywergencyjne tory myślenia.

K – kreatywność powinna być Twoim drugim imieniem.

O – opowieści mają w sobie ogromną moc – zabieraj je codziennie do swoich uczennic_uczniów.

Ł – ładuj baterie, inspirując się opowieściami o bohaterach z różnych tekstów kultury.

A – akceptuj to, że ‘nie wiesz’. „Proces wątpienia prowadzi do rozwoju i zmian. Jest jego dźwignią i siłą napędową”.

 

B – buduj edukacyjny potencjał w oparciu nie o strach, ale o odwagę podróżnika, który wie, że „nawet jeśli nie mamy pojęcia, co kryje się na kolejnym kawałku mapy, do nas należy decyzja, jak zareagujemy na to, co tam zastaniemy”.

O – odważ się wyruszyć w edukacyjną podróż zawsze z mapą empatii.

H – Herbertowskie przesłanie Pana Cogito „bądź wierny, idź” niech będzie Ci bliskie w obronie wartości.

A – ‘akt zaufania’ – staraj się być ‘opiekunem spolegliwym’ – „czyli, według polskiego etyka, Tadeusza Kotarbińskiego, kimś, na kim możemy polegać, z kim kontakt nas buduje, nawet jeśli nie zawsze jest łatwy”.

T – Twoja rola to bycie: przewodnikiem, opiekunem, mentorem – bycie kimś na wagę złota.

E – emergencja -w jęz. ang. oznacza ‘pojawić się’ lub ‘wyłonić się’. Wyruszasz w nowe rejony edukacyjnych rozwiązań i z lotu ptaka umiesz zobaczyć, rozumiesz, że warto było działać inaczej.

R – różnorodność? To w niej jest siła! To lubię!

E – eksperymentuj! – bezpieczne ramy dają co prawda poczucie bezpieczeństwa, ale dopiero wyjście poza nie – zaprasza do rozwoju.

K – korzystaj z pomocy innych, „wsłuchując się w mądrości tych, którzy mogą być prawdziwymi mentorami i autorytetami, i chłoń od nich umiejętność metaspojrzenia”.

I – inkubacja – czasem trzeba coś zostawić, spojrzeć z oddalenia, by zrozumieć i znaleźć rozwiązanie. Intuicję tę miała Wisława Szymborska, pisząc ‘jestem za blisko, żeby mu się śnić’ czy ‘żeby tęsknić, trzeba być z daleka’.

B – Bohaterki i Bohaterowie są wśród nas!

O – obecność w Szkole bohaterek i bohaterów daje moc, zaprasza do samodzielności, a jednocześnie do doświadczania „wspaniałej synergii ze wszystkimi, z którymi będziecie świadomie przechodzić swoją podróż”.

H – harmonia pojawi się, gdy rzucisz sobie wyzwanie zaakceptowania „tego, że świat znajduje się w stanie dynamicznej równowagi i jedności przeciwieństw. Dlatego trzeba myśleć, ale i przestać myśleć. I zacząć wdrażać to w życie”.

A – Astrid Lindgren powiedziała: piszę dla dzieci. A ja dodam: każdego dnia odkrywaj w sobie dziecięcą radość w tym, co robisz.

T – TY. „Tak. Ostatecznie to, co Ci zostaje, to osoba, która jako jedyna towarzyszy Ci w każdym punkcie Twojej podróży. Ty”.

E – Eureka! Jeśli szukasz pomysłu na szkołę, do której sama chciałabyś_sam chciałbyś chodzić, to eksperymentuj, rozwijaj się, by w końcu zawołać: Eureka!

R – radość ze współtworzenia szkoły marzeń. Każdego dnia zabieram ze sobą inspiracje z książek Przemka i działam, eksperymentuję, odkrywam szkołę marzeń – dla dzieci_młodzieży i dla siebie.

Ó (U) – „Uwolniła się od wszystkich oczekiwań, pragnień, wszelkiego strachu…(…)” (fragment „Lustrzanny”).

W – WARTO WYRUSZYĆ W PODRÓŻ ZE „Szkołą bohaterek i bohaterów”!

! Wszystkie cytaty pochodzą z rozdziału siedemnastego „A co, jeśli moja blizna nigdy nie przestanie boleć? Czyli o tym, co ukryte najgłębiej” w: „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”, Wyd. Agora.

Justyna Wołoszyk - Brzezińska

doradczyni metodyczna ds. języka polskiego w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Przejdź do góry strony