Zadzwoń: 58 340 41 10 | E-mail: sekretariat@cen.gda.pl Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr 74/2020 z dnia 12.08.2020r.
70-lecie CEN w Gdańsku
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
Pomorskie.eu Pomorskie w Unii

Inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu

Uroczysta inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu odbyła się 21 stycznia br. w Auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Poprzedziła ją konferencja prasowa z udziałem rektorów pomorskich uczelni wyższych oraz marszałka województwa pomorskiego.  Po zakończeniu spotkania z mediami licznie przybyli uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień marszałka Mieczysława Struka oraz rektorów uczelni wyższych, którzy jako inicjatorzy Roku, podkreślali znaczenie matematyki w każdej sferze życia oraz apelowali o przełamanie myślenia o tej dziedzinie jako nieprzystępnej i trudnej. Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu UMWP, zaprezentował plan działań, które będą realizowane w ramach obchodów. Na zakończenie części oficjalnej, dr Zdzisław Pogoda z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił wykład pt. Wszechobecna matematyka. 

Równolegle do wystąpień trwał happening matematyczny, który w formie zabawy oraz eksperymentu prezentował dzieciom, młodzieży oraz dorosłym różne oblicza matematyki. Jedną z atrakcji były pokazy robotów przygotowane przez studentów informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz eksperymenty prezentowane przy stoisku EduFun. Politechnika Gdańska przygotowała ogródek matematyczny dla najmłodszych. Swoje stoiska z propozycjami warsztatów prezentowały także szkoły.

Rok Matematyki na Pomorzu to szereg wydarzeń, które zaprezentują wiele znaczeń i zastosowań matematyki. W działania będzie zaangażowanych szereg osób, instytucji, placówek, uczelni, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych. Osoby zainteresowane udziałem w obchodach będą mogły uczestniczyć w Pomorskiej Nocy Matematyków, warsztatach, wykładach popularnonaukowych, konkursach – od plastycznych po kulinarne – pokazach filmowych. Katalog wydarzeń jest wciąż otwarty i wzbogaca się o coraz to nowe propozycje. Zapraszamy do aktywnego udziału w wydarzeniach Roku Matematyki na Pomorzu.

Do pobrania: PROGRAM INAUGURACJI

Materiały CEN: