Skocz do głównej treści strony
PCEN

„Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka – ekosystem przyszłości”

W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą świadomość na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego, a także pewnego rodzaju głębszy powrót do przyrody, po części spowodowany pandemiczną izolacją. To zjawisko znajduje również swoje odzwierciedlenie w sztuce i edukacji. Artyści i artystki coraz częściej zwracają uwagę na odpowiedzialność człowieka wobec natury, a ich projekty pogłębiają wiedzę, uwrażliwiają czy wręcz w sposób bezpośredni włączają się w proces ochrony przyrody. Obserwujemy też szereg inicjatyw edukacyjnych kształtujących ekologiczną świadomość dzieci i młodzieży.

W tym roku organizatorzy proponują rozmowę ć o związkach przyrody i sztuki, refleksję, czym właściwie jest edukacja ekologiczna. Pragną także zwrócić uwagę na język i narzędzia służące komunikacji o przyrodzie i kwestiach ekologii. W jaki sposób instytucje kultury i organizacje pozarządowe mogą wesprzeć nauczycieli szkolnych w edukacji przyrodniczej i ekologicznej? Co artyści mogą zrobić dla przyrody? Jak włączyć edukację przyrodniczą do projektów kulturalnych? Mamy nadzieję, że konferencja stanie się przestrzenią do wymiany dobrych praktyk i dyskusji o możliwościach łączenia edukacji kulturalnej, przyrodniczej i ekologicznej.

Konferencja „Sztuka edukacji. Przyroda i sztuka  ekosystem przyszłości” odbędzie się w dniach 2-4 grudnia 2021 roku w formule hybrydowej. Panele dyskusyjne i warsztaty dostępne będą online, natomiast w spacerach będzie można wziąć udział stacjonarnie w Warszawie. Planujemy przyjazd osób prezentujących projekty do Warszawy, skąd będą transmitowane panele dyskusyjne. Jak co roku program został częściowo wyłoniony w otwartym konkursie.

Tegoroczną konferencję organizuje Zachęta we współpracy ze Służewskim Domem Kultury i Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

 

PROGRAM i REJESTRACJA:

https://sztukaedukacji.zacheta.art.pl/

 

EDYCJA!

Można obejrzeć wystąpienia z konferencji na kanale  YouTube Zachęty.

Polecam, bo naprawdę warto!

Kanał Konferencji Sztuka Edukacji

 

 

 

 

Przejdź do góry strony