T. 2. Zawodowe Pomorze

A+ A++ A+++

T. 2. Zawodowe Pomorze

Oddajemy w Państwa ręce publikację poświęconą pomorskim dobrym praktykom w szkolnictwie zawodowym. Szkoły zawodowe z terenu naszego województwa, zakłady pracy, a także przedstawiciele organów prowadzących dzielą się doświadczeniami, refleksją i pomysłami, jak poprawić stan edukacji zawodowej. O wysokiej jakości szkolnictwa zawodowego decyduje między innymi partnerska współpraca wszystkich zainteresowanych stron, w tym rozważna oraz mądra polityka organów prowadzących. W tym kontekście istotne jest myślenie o szkolnictwie zawodowym w dłuższej perspektywie oraz o tworzeniu warunków legislacyjnych, organizacyjnych na miarę XXI wieku.

W bieżącym roku szkolnym wzrosło zainteresowanie szkolnictwem zawodowym. Przyczyniło się do tego nie tylko ogłoszenie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2014/2015 Rokiem Szkoły Zawodowców, ale także problemy rynku pracy związane z poszukiwaniem potencjalnych, dobrze wyszkolonych pracowników. Zaprezentowane w publikacji przykłady dobrych praktyk szkół zawodowych wyraźnie wskazują, że ich praca na rzecz wysokiej jakości kształcenia zawodowego trwa od lat. Nie są to praktyki o charakterze incydentalnym, związane wyłącznie z rocznicowym zobowiązaniem, ale są to działania wieloletnie.

Współpraca pracodawców, szkół zawodowych i jednostek samorządu terytorialnego wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 (Działanie 2.1.3 Poprawa jakości ponadgimnazjalnego kształcenia zawodowego i kształcenia ustawicznego) oraz Regionalny Program Strategiczny w zakresie aktywności zawodowej i społecznej Aktywni Pomorzanie 2020 (Działanie 3.1.3 Atrakcyjne szkolnictwo zawodowe). W ramach działań zostało zaplanowanych szereg przedsięwzięć mających na celu poprawę jakości szkolnictwa zawodowego w województwie pomorskim.

Z zamieszczonych materiałów można wywnioskować, że zakończenie Roku Szkoły Zawodowców to jednocześnie początek lat szkół zawodowców w naszym województwie. To dobra prognoza dla pomorskiej oświaty.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą publikacją.

Spis treści

Doświadczenia szkół

Zespół Szkół Zawodowych w Barlewiczkach 7

Zespół Szkół Rolniczych w Bolesławowie 12

Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku 16

Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych nr 2 w Gdańsku 20

Technikum w Owidzu 24

Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku 29

Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim 33

Współpraca w powiatach

Szkolnictwo zawodowe w powiecie bytowskim 38

Szkolnictwo zawodowe w powiecie kwidzyńskim 43

Szkolnictwo zawodowe w powiecie malborskim 45

Z perspektywy pracodawców

Hilton Gdańsk 50

Crist S.A. Gdynia 52

Lacroix Electronics Kwidzyn 54

Brak komentarzy

Napisz komentarz