Skocz do głównej treści strony
PCEN

Metodyka nauczania języka polskiego jako drugiego

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) oraz Urząd ds. Cudzoziemców serdecznie zapraszają na jednodniowe, bezpłatne szkolenie Uczniowie cudzoziemscy w polskiej szkole. Metodyka nauczania języka polskiego jako drugiego, które odbędzie się dnia 22 października 2014 r. w Warszawie.

Termin: 22 października 2014 r. Czas zajęć: 8.30 – 15.30 (7 godzin) Miejsce: Warszawa Ilość osób w grupie: 15

Adresaci:

  • kadra pedagogiczna szkół podstawowych i gimnazjalnych;
  •  nauczycielki i nauczyciele uczący języka polskiego jako obcego oraz pracujący z uczniami cudzoziemskimi.

Cel zajęć: wsparcie nauczycieli pracujących w klasach międzykulturowych w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Tematyka:

  • uczniowie cudzoziemscy w polskiej szkole;
  • język polski jako drugi w kontekście nowej podstawy programowej;
  • sposoby diagnozowania umiejętności językowych i wiedzy ucznia rozpoczynającego naukę w polskiej szkole;
  •  planowanie tematyki zajęć oraz metody pracy na lekcjach językapolskiego jako drugiego;
  • tworzenie scenariuszy zajęć języka polskiego jako drugiego;
  • zasady tworzenia materiałów dydaktycznych dla uczniów obcojęzycznych.

Prowadząca: Ewa Pawlic-Rafałowska – dyplomowana nauczycielka i dydaktyk zajmujący się edukacją międzykulturową, autorka i współautorka podręczników oraz poradników dla nauczycieli pracujących z uczniami cudzoziemskimi, koordynatorka zespołu ds. tworzenia programu nauczania języka polskiego jako drugiego w szkole podstawowej i gimnazjum (materiał programowy „Ku wielokulturowej szkole w Polsce”).

Koszty: Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają koszty zakwaterowania oraz koszty podróży dla uczestników i uczestniczek spoza Warszawy.

Zgłoszenia:

  • Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i wysłanie go na adres: dbrzezinska@iom.int do dnia 9 października 2014 r.
  •  O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc z jednej szkoły może zgłosić się maksymalnie dwóch nauczycieli.

Kontakt: Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji ul. Mariensztat 8, 00-302 Warszawa Dorota Brzezińska – asystentka do spraw szkoleń e-mail: dbrzezinska@iom.int; tel.: 22 538 91 97

  O Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

Założona w 1951 roku Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji jest wiodącą organizacją międzyrządową działającą w dziedzinie migracji. W skład IOM wchodzi 156 krajów członkowskich, w tym Polska od 1992 roku. Dodatkowo 10 państw posiada status obserwatora. IOM wspiera kraje w sprostaniu wyzwaniom operacyjnym i społeczno-gospodarczym związanym z migracjami, pomaga migrantom oraz chroni ich prawa. Konstytucja IOM wyraźnie podkreśla wzajemny związek między migracją a rozwojem ekonomicznym, społecznym i kulturowym oraz uznaje prawo do swobodnego przemieszczania się osób. Biuro IOM na terenie Polski działa od 2002 roku i prowadzi projekty w zakresie pomocy w dobrowolnym powrocie i reintegracji, zwalczania nieregularnej migracji oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi, integracji imigrantów, zdrowia oraz projekty badawcze.

Jednym z działań wspierających integrację migrantów w Polsce jest projekt Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce. Celem projektu jest rozwój kompetencji w zakresie zarządzania migracjami, promocja dialogu międzykulturowego i ułatwianie integracji migrantów poprzez kompleksowe działania skierowane zarówno do migrantów, jak i społeczeństwa przyjmującego. W ramach projektu organizowany jest szereg szkoleń z dziedziny zarządzania migracjami i zarządzania różnorodnością.

Przejdź do góry strony