Skocz do głównej treści strony
PCEN

Małe i średnie przedsiębiorstwa we współpracy ze szkołami – potrzeba czy rzeczywistość?

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER zaprasza do udziału w kolejnej debacie ekspertów z rynku pracy i edukacji pt.: POSZUKUJĄC RELACJI, KONFRONTUJĄC RACJE - MAŁE I ŚREDNIE PRZEDSIĘBIORSTWA WE WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁAMI - POTRZEBA CZY RZECZYWISTOŚĆ?

Piąta debata w formule think tank odbędzie się online 24 marca 2021, w środę, w godz. 16:00-18:00.

W trakcie spotkania będziemy przyglądać się temu, jak wygląda współpraca szkół z mniejszymi firmami.

RUNDA I - MAŁY I ŚREDNI BIZNES W SZKOLE

Rynek pracy to dziś wszechstronny wachlarz możliwości. Korporacje, firmy produkcyjne, małe i średnie przedsiębiorstwa, kontrakty B2B, freelancerzy, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – możliwości rozwoju zawodowego jest naprawdę dużo.

Absolwenci szkół branżowych i techników często trafiają do pracy w małych, lokalnych przedsiębiorstwach. Dodatkowo w aspiracjach tych młodych pracowników mieści się także wizja prowadzenia własnego biznesu – szczególnie w zawodach serwisowych, „naprawczych”. Obserwowanie możliwości, które daje rynek pracy w tym zakresie, wydaje się więc bardzo pożądane.

PYTANIA, WOKÓŁ KTÓRYCH CHCEMY SIĘ OBRACAĆ:

  • Czy szkoły współpracują z mniejszymi firmami?
  • Jak ta współpraca wygląda? Jak można ją udoskonalić?
  • Jak wygląda model komunikacji pomiędzy szkołami a przedstawicielami mniejszych firm / właścicielami warsztatów, serwisów usługowych?

RUNDA II – ABSOLWENT – CO SIĘ Z NIM DZIEJE?

W kolejnej rundzie chcemy prześledzić drugi obszar „łączności” edukacji z przedsiębiorcami. Szkoły techniczne i branżowe wysyłają na rynek pracy „żywe złoto” – wg aktualnych raportów o pożądanych zawodach, technicy i branżowcy są bardzo oczekiwani na rynku pracy. Rekrutacja do tego rodzaju szkół wymaga o dziwo nie lada promocji i wysiłku. Czy szkoły wiedzą gdzie to „żywe złoto” znalazło swój grunt? Czy ten grunt może zbliżać obydwie strony – edukację i biznes – do wspólnego poszukiwania skutecznych sposobów na przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy?

PYTANIA, WOKÓŁ KTÓRYCH CHCEMY SIĘ OBRACAĆ:

  • Czy wystarczająco dobrze dbamy o absolwentów, na których oczekuje rynek pracy?
  • Jakie wsparcie otrzymuje absolwent wychodząc ze szkoły (czy je otrzymuje)?
  • Jak możemy udoskonalić moment przejściowy, tak aby obydwie strony - biznes i edukacja - czerpały z tego korzyści?
  • Jak możemy wykorzystać dalsze losy absolwentów szkół technicznych i branżowych do rozszerzania sieci kontaktów szkół i firm?

Debata będzie moderowana przez dwie doświadczone doradczynie zawodowe Annę Dukowską i Agnieszkę Marusiak, które od kilku lat aktywnie śledzą i badają grunt relacji pomiędzy edukacją a biznesem, a także zbierają wnioski wypływające z bieżącej pracy doradczej z młodzieżą.

Debata jest częścią projektu „NOW – zawodowe wyzwania nowej generacji”, w ramach którego budujemy kanały komunikacji między przedsiębiorcami i gdańskimi szkołami ponadpodstawowymi, aby lepiej przygotować młodzież do wyzwań rynku pracy.

Więcej o projekcie „NOW – zawodowe wyzwania nowej generacji”: ZOBACZ
Rejestracja na wydarzenie: OTWÓRZ

Organizator: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER

Sfinansowano ze środków Miasta Gdańska

Patronat Merytoryczny:

CEN_logo

Przejdź do góry strony