Zadzwoń: 58 340 41 10 | E-mail: sekretariat@pcen.gda.pl Akredytacja Pomorskiego Kuratora Oświaty decyzja nr 74/2020 z dnia 12.08.2020r.
Solidarni z Ukrainą 70-lecie CEN w Gdańsku
Pomorskie.eu Pomorskie w Unii

Dyskusyjny Klub Melomana - Edukacyjne webinaria
dla dzieci i młodzieży

W dniach 23 września – 13 października 2020 roku, Stowarzyszenie Amberton będzie realizowało projekt z zakresu edukacji kulturalnej pod nazwą #dyskusyjnyklubmelomana.

Dyskusyjny Klub Melomana to kulturalne spotkania w przestrzeni cyfrowej z najsłynniejszymi dziełami w historii muzyki oraz ich twórcami. Uczestnikom zaproponowane zostaną cztery interesujące tematy do wyboru, a wśród nich znane i lubiane „Cztery Pory Roku” Antonia Vivaldiego, „Obrazki z Wystawy” Modesta Musorgskiego i „Muzyka z ekranu” oraz inspirowana astronomią „Kosmoteka”.

Szeroki wybór dostępnych terminów, prezentacje przygotowane i prowadzone przez ekspertów, angażujące treści merytoryczne i twórcza debata w panelu dyskusyjnym, to tylko część atrakcji przygotowanych dla młodych melomanów, których realizatorzy pragną zachęcić do zgłębiania arcydzieł literatury muzycznej i świadomego korzystania z zasobów kultury.

W ramach Dyskusyjnego Klubu Melomana odbędą się również inspirujące rozmowy z zaproszonymi gośćmi, wśród których są:

Natalia Walewska – koncertmistrz Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku; Kamil Wicik – dziennikarz Radia Gdańsk; Bogdan Smagacki – aktor Teatru Miejskiego w Gdyni oraz Przemysław Rudź – muzyk i popularyzator astronomii, edukator Polskiej Agencji Kosmicznej. Spotkania poprowadzi Anna Bona – muzyk Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, animatorka kultury i twórczyni koncertów edukacyjnych dla dzieci.

Udział w webinariach jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Każdy z czterech tematów webinariów zostanie zrealizowany w dwóch terminach oraz dwóch zakresach godzinowych. Ze względu na komfort odbiorców oraz na potrzeby moderacji dyskusji, maksymalna liczba uczestników w każdym webinarowym pokoju online będzie wynosiła 30 osób.

Szczegółowy opis programu wraz z datami organizacji webinariów oraz formularzami zapisu znajdą Państwo na stronie internetowej wydarzenia dkm.amberton.pl oraz w dalszej części tego artykułu.

Regulamin wydarzenia znajdą Państwo na stronie.

TERMINY i PROGRAM Dyskusyjnego Klubu Melomana

Cztery Pory Roku

Cztery Pory Roku

Napisał ponad 500 koncertów i 46 oper, a najsłynniejszym jego dziełem są koncerty skrzypcowe „Cztery Pory Roku”. To właśnie o Antonio Vivaldim, włoskim mistrzu epoki baroku krążyły plotki, że komponuje szybciej, niż kopista jest w stanie przepisać nuty. Większość jego kompozycji zaginęła i dopiero po przypadkowym odkryciu w 1926 roku, Vivaldi powrócił na właściwe miejsce w historii muzyki. Za życia popularny niczym gwiazda muzyki pop, po śmierci zapomniany na niemal 200 lat! Jeśli Jana Sebastiana Bacha porównamy do Beatlesa baroku, to Vivaldi z pewnością był odpowiednikiem przebojowych Rolling Stonesów. A jak poradziłby sobie z popularnością w XXI wieku? Przekonajcie się sami.

Czego się dowiesz z webinarium?

・ Skąd się wzięły muzyczne pory roku?

・ Dlaczego Mistrz Vivaldi nie lubił marchewek?

・ Jak skutecznie oswoić lęk przed burzą?

・ Czy z nut da się ugotować smaczny rosół?

・ Kto pierwszy rozdawał dzieciom świąteczne prezenty?

Gość specjalny:

・ Bogdan Smagacki - aktor Teatru Miejskiego w Gdyni

Terminy:

・ 23 września 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

・ 29 września 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

Obrazki z wystawy

Obrazki z wystawy

Najsłynniejsze dzieło rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego powstało w rekordowo krótkim czasie, a inspiracją do stworzenia cyklu miniatur była wystawa malarstwa. Choć pierwotnie utwór miał wykonywać tylko jeden pianista, sławę zyskała wersja orkiestrowa i to właśnie ona zapewniła twórcy miejsce na podium historii.

Czego się dowiesz z webinarium?

・ Jak malować obrazy dźwiękami?

・ Na jakim targu można kupić dobrą muzykę?

・ Czy spacery rzeczywiście mają wpływ na muzykę, którą pisze kompozytor?

・ Jak oglądać, żeby zobaczyć i jak słuchać, żeby zrozumieć?

Gość specjalny:

・ Natalia Walewska - koncertmistrz Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Terminy:

・ 6 października 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

・ 7 października 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

Muzyka z e-kranu

Muzyka z ekranu

W telefonach, komputerach, telewizorach i innych elektronicznych urządzeniach mamy dziś nieograniczony dostęp do ekranowej rzeczywistości, praktycznie przez całą dobę. Jednak w dowolnym momencie możemy wyłączyć dźwięk i delektować się ciszą. Czy aby na pewno będzie to przyjemne? Czy obraz bez muzyki ma sens? Tak bardzo przywykliśmy do otaczających nas dźwięków, że niemal ich nie zauważamy. Koncert w filharmonii? Nuda! Spektakl w operze? Nuda! Nie słuchasz muzyki klasycznej? I tu się mylisz!

Czego się dowiesz z webinarium?

・ Jakie dźwięki docierają do nas z ekranów telewizorów, laptopów i smartfonów i skąd je znamy?

・ Czy można skomponować lekturę szkolną? Przecież to zupełnie inny utwór!

・ Wiem co jem, wiem czym kosić trawę… czy to też jest sztuka?

Gość specjalny:

・ Kamil Wicik - dziennikarz Radia Gdańsk

Terminy:

・ 30 września 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

・ 1 października 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

Kosmoteka

Kosmoteka

Kompozytorzy czerpią inspirację z kontemplacji rozgwieżdżonego nieba, a za pomocą dźwięków oddają powagę, majestat i ogrom przestrzeni kosmicznej, w której zawieszona jest nasza mała niebieska planeta. Gwiazdy inspirowały nie tylko twórców dawnych epok, ale także tych, którzy piszą muzykę dziś. Zaglądamy w najodleglejsze rejony muzyki, aby poznać odpowiedzi na temat Wszechświata i nas samych.

Czego się dowiesz z webinarium?

・ Co łączy muzykę klasyczną z astonomią?

・ Jak słuchać muzyki w świetle księżyca?

・ Czy instrumenty astronoma i instrumenty muzyczne należą do jednej rodziny?

Gość specjalny:

・ Przemysław Rudź - popularyzator astronomii, pracownik Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej

Terminy:

・ 8 października 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

・ 13 października 2020 r. - godzina 16:00 lub 18:00

źródło: Stowarzyszenie Amberton

 

Dyskusyjny Klub Melomana odbywa się pod patronatem merytorycznym:

CEN_logo