A+ A++ A+++
opera2

FINAŁ projektu TERAZ MONIUSZKO

Wspólnie z Operą Bałtycką zapraszamy na FINAŁ projektu TERAZ MONIUSZKO, którego częścią była Konferencja, która odbyła się w dniu 17 listopada br. Finał odbędzie się w Operze Bałtyckiej już 12 grudnia (wtorek), godz. 18.00 i będzie podsumowaniem wydarzeń, które odbyły się w ramach projektu.

Na scenie m.in. razem z artystami Chóru Opery Bałtyckiej wystąpią seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku oraz uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Tczewie. Tancerze Baletu Opery Bałtyckiej zaprezentują przez widzami poloneza, którego uczyli licealistów w ramach warsztatów w Operze
oraz odbędzie się konkurs wiedzy o twórczości Kompozytora. Repertuar tego wieczoru to w całości dzieła Stanisława Moniuszki.

Wstęp nieodpłatny na podstawie wejściówek, osoby zainteresowane poproszę o krótką informację zwrotną w mailu: aleksandra.filipek@operabaltycka.pl

Podsumowując Konferencję z pewnością warto pamiętać o poniższych refleksjach, które wybrzmiały podczas zakończenia:

– twórczość Stanisława Moniuszki to nie tylko dźwięki, melodie, rytmy. Szalenie istotny jest wymiar teatralny dzieł kompozytora, który można twórczo wykorzystać w pracy z dziećmi
– dla rozwoju dzieci ważne jest doświadczanie przez różne kanały odbioru, w tym słuchowe, fizyczne a także artystyczne
– poprzez proponowanie różnych ćwiczeń, np. zaproponowanych w scenariuszach opartych na metodzie pedagogiczno-teatralnej możemy wpłynąć na pobudzenie i rozwój wyobraźni uczniów,  na ich nowe doświadczenia. Duże znaczenie ma także stworzenie przestrzeni do wyrażania siebie poprzez aktywne działania w tym gesty artystyczne
– warto sięgnąć po twórczość Stanisława Moniuszki z dużą otwartością a nawet humorem (obowiązkowa muszka Moniuszki) i zarzucić dość powszechnie  funkcjonujące przeświadczenie o skomplikowaniu i hermetyczności muzyki klasycznej. Motyw, który zainteresuje nauczyciela, zainteresuje również uczniów.

Poznanie nawet podstawowych zagadnień muzycznych czy tematycznych da im dostęp do świata muzyki i opery. Odważmy się sięgnąć po muzykę Moniuszki i twórczą ją wykorzystywać, a nawet ożywiać.

Z doświadczenia Opery wynika, że nawet najmniejsze wprowadzenie młodego odbiorcy w świat muzyki lub treści spektaklu sprawia, że o wiele pewniej odnajduje się w teatrze, pełniej odbiera spektakl i odczuwa satysfakcję.

W załączeniu zawarte krótkie wprowadzenie do twórczości Kompozytora przygotowane jako materiał po Konferencji przez dr Grzegorza Zieziulę.

Na stronie internetowej Opery Bałtyckiej zamieszczone są scenariusze lekcji przygotowane na Konferencję w wersji elektronicznej i można je będzie pobrać jeszcze przez najbliższy czas, do czego zapraszamy.

Integralną częścią scenariuszy są nuty, jeśli mieliby Państwo trudność w pozyskaniu ich we własnym zakresie, prosimy o kontakt z Operą.

http://www.operabaltycka.pl/pl/moniuszko-dla-opornych.html

Twórczość Moniuszki: otwórz 
źródło: Opera Bałtycka (stan na dzień 1 grudnia 2017 r.)

Brak komentarzy

Napisz komentarz