Skocz do głównej treści strony
PCEN

V. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Rusza V. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”. Dzięki materiałom dydaktycznym opracowanym przez specjalistów uczniowie zrozumieją tę pozornie trudną tematykę. Dowiedzą się, dlaczego podatki są najważniejszą częścią budżetu państwa i poznają związek między płaceniem podatków, a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych czy opieki zdrowotnej. Uczniowie mogą także wziąć udział w konkursie. Ich zadaniem będzie stworzenie filmu „Tropem podatków w mojej okolicy”. W materiale, wykorzystując dowolną formę (reportaż, talk show, sonda uliczna, itp.), pokażą, jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w ich otoczeniu i codziennym życiu oraz wskażą, co dodatkowego zyskaliby, gdyby wszyscy płacili podatki. Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze filmy. Nagrodą dla nich będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz smartwatche i słuchawki bezprzewodowe, zaś nauczyciele – ich opiekunowie – otrzymają tablety.
- Skąd nastolatkowie mają wiedzieć dlaczego płacenie podatków jest ważne i że podatki budują ich przyszłość. To dla nich odległe i skomplikowane tematy. Tymczasem efekty płacenia podatków mogą dostrzec na każdym kroku. Mało tego – z efektów tych korzystają na co dzień. To ważne, aby mieli świadomość z czego finansowane są drogi, szkoły, obiekty sportowe, parki, place zabaw czy oświetlenie ulic. Dlatego zapraszamy szkoły do przyłączenia się do pełnej wyzwań misji „Finansoaktywni”. Udział w programie to dostęp do bezpłatnego zestawu edukacyjnego, dzięki któremu nauczyciel może przeprowadzić ciekawą i nietypową lekcję oraz możliwość udziału w konkursie z nagrodami. Zadbajmy o edukację finansową młodego pokolenia, to zaprocentuje w przyszłości – zachęca do udziału w programie Magdalena Swoboda-Młynarczyk zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji .
Jak wziąć udział w programie? Mogą się do niego zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez grono specjalistów. Dostępnych jest 525 zestawów. W razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www. Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pacy dla uczniów, film edukacyjny i prezentację Power Point (materiały są w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu) oraz materiały pomocnicze: plakat, zestaw karteczek post-it, teczki na materiały i długopisy. Etapy konkursu W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach przygotowują film konkursowy. Zgłoszenie do konkursu następuje przez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl. W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 13 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace i otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem. Dołącz do Finansoaktywnych! Aby dowiedzieć się więcej o programie i zapoznać z materiałami edukacyjnymi wystarczy odwiedzić stronę www.finansoaktywni.pl. źródło: MF (stan na dzień 19 marca 2019 roku)  

Przejdź do góry strony