Skocz do głównej treści strony
PCEN

Warto przeczytać: „Wychowanie przez czytanie” Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska, Warszawa 2014

wychowanie-przez-czytanie

Ponad wszystko cenimy książki i pragniemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych i szczęśliwych ludzi. O tym właśnie jest książka, którą każdy z nas powinien przeczytać. To nie suchy poradnik, lecz pełen emocji apel byśmy czytali dzieciom i jednocześnie zachęcali do samodzielnej lektury, która przecież kształtuje każdego człowieka. W publikacji znajdziemy odpowiedź na pytanie, „Czy czytanie jest nam dzisiaj potrzebne?” (rozdział 1) Autorki przekonają nas, że „Czytanie to najskuteczniejszy – i najtańszy – sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka!”. A „Rodzice – architekci dzieciństwa” (rozdział 2) ponoszą odpowiedzialność za wychowanie. Dlatego stworzony został pakiet „dobrego rodzica”, o zasadach tam zawartych możemy przeczytać w książce. Oczywiście priorytetem jest codzienne, głośne czytanie dziecku i radykalne ograniczenie mediów wizualnych. Badania i obserwacje czytających rodzin potwierdzają nieocenione korzyści wypływające z codziennego czytania dziecku na głos (s. 45). Jest ich aż 20 i ukazują cały wachlarz możliwości rozwoju dziecka.

Czytelników tej strony nie muszę przekonywać o niezwykłej mocy czytania, o tym zagadnieniu również piszą autorki. Podpowiedzą kryteria wyboru książek do czytania dzieciom. Pokażą, że książka jest pomocna w nauczaniu wartości. Przedstawią szeroki wybór książek, które są warte poznania. Zostały one podzielone i skierowane do konkretnych grup wiekowych: dzieci 0-4, 4-6, 6-8, 8-10, 10-12, 12-14, 14-16, wiek powyżej 16 lat. Oprócz literatury dziecięcej znajdują się tam również książki popularnonaukowe.

Nieocenione zalety i korzyści wypływające z czytania dzieciom zostały zderzone z mediami elektronicznymi. Autorki, opierając się na wieloletnich badaniach przeprowadzanych w USA i innych krajach, wykazały, jak wiele negatywnych skutków wywołuje nadmierne korzystanie z komputera i telewizora. Szczegółowo opisały wpływ telewizji i gier komputerowych na rozwój fizyczny, umysłowy, społeczny i moralny dziecka. Kończąc rozdział dotyczący tego obszaru przywołały wypowiedź Billa Gates’a, twórcy Microsoftu i jednego z najbogatszych ludzi na świecie „Oczywiście, że moje dzieci będą miały komputery. Ale najpierw będą książki”.

Bardzo nam zależy na promowaniu czytelnictwa! Na wspólnym spędzaniu czasu przy książce. Wzajemnym słuchaniu (się), budowaniu pozytywnych relacji, wrażliwości i empatii. Wystarczy sięgnąć po książkę…

Przejdź do góry strony