Skocz do głównej treści strony
PCEN

Systemy edukacji w krajach Europy

Masz uczniów, którzy przybyli do Twojej szkoły z jednego z krajów UE, sprawdź, jak zbudowany jest system edukacji w tych państwach. 

Polskojęzyczna edycja opracowania, zaktualizowana dla roku szkolnego 2019/2020, która pozwala prześledzić jak kraje europejskie zorganizowały swoje systemy edukacji. Analiza wykresów ułatwia znalezienie podobieństw i różnic na poszczególnych etapach edukacji od wychowania przedszkolnego po szkolnictwo wyższe. Na każdym wykresie oznaczony jest wiek, w którym dzieci mogą uczęszczać do przedszkola oraz rozpoczynają obowiązkową naukę (w przedszkolu lub w szkole podstawowej). Można też sprawdzić, które kraje stosują zabieg łączenia poziomów szkoły podstawowej (ISCED 1) i średniej pierwszego stopnia (ISCED 2) w jedną długą szkołę podstawową oraz jak zorganizowane są ścieżki kształcenia, zarówno na poziomie szkoły średniej drugiego stopnia (ścieżki ogólnokształcące i zawodowe), jak i w szkolnictwie wyższym, gdzie zamiast wieku studentów oznaczono liczbę lat nauki.

Oprócz wykresów ilustrujących krajowe systemy edukacji raport zawiera krótki wstęp porównawczy objaśniający jak należy korzystać z diagramów oraz zawierający mapę przedstawiającą modele organizacyjne szkolnictwa podstawowego i średniego w poszczególnych krajach.

struktury-europejskich-systemow-edukacji (7.15 MB)

Sylwia Kilanowska-Męczykowska

Przejdź do góry strony