Skocz do głównej treści strony
PCEN

Pamiętamy, pamiętam… Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945. Materiały edukacyjne — Zawartość Pomorskiej Teki Edukacyjnej

Teka Edukacyjna nosi tytuł „Pamiętamy, pamiętam… Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945. Materiały edukacyjne”. Została przygotowana przez zespół pracowników Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie i Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jest to nowatorski w formie i innowacyjny w treści pakiet materiałów edukacyjnych – skierowany przede wszystkim do nauczycieli i uczniów ze szkół województwa pomorskiego (jednakże swym zasięgiem tematyczno / przestrzennym obejmuje również tereny województw: kujawsko – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego). Pakiet ma poszerzyć wiedzę oraz wspomóc rozwój umiejętności i zainteresowań z dziedziny historii najnowszej.

Zgromadzony w ramach projektu materiał, składający się z różnorodnych tekstów kultury, źródeł, opracowań i komentarzy oraz scenariuszy zajęć lekcyjnych, obejmuje zasięgiem tematycznym historię Pomorza i jego mieszkańców w latach 1920-1945. Materiały mogą być użyte na lekcjach z wielu przedmiotów, np. języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i na godzinach wychowawczych. Zaletą Pomorskiej Teki Edukacyjnej jest również to, że pakiet uwzględnia wymagania nowej, realizowanej systematycznie od 2009 r., podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Materiał został wydany w formie użytecznego segregatora z wpinanymi kartami. Znajdują się w nim teksty historyczne, mapy, scenariusze lekcji, załączniki ilustracyjne. Graficznie pakiet jest daleki od standardowego wydawnictwa ponieważ: operuje kolorami, nie jest schematyczny, bardzo łatwo można go przeformować i wykorzystać w nauczycielskim warsztacie do skonstruowania zajęć autorskich. Głównym zadaniem pakietu jest inspirowanie nauczycieli i uczniów do odkrywania ludzkiego wymiaru historii najnowszej, poznanie jej z poziomu zwykłych ludzi oraz budowanie bliskiego, rodzinnego przekazu
z kontekstem dziejów najnowszych Polski, Europy i świata. Uczeń, samodzielnie lub pod opieką nauczyciela – wychowawcy, może tego dokonać np. poprzez analizę fotografii z archiwów prywatnych lub też zwiedzanie miejsca pamięci wykorzystując indywidualne karty dotyczące postaci i życiorysów byłych więźniów, które zostały zamieszczone w Pomorskiej Tece Edukacyjnej.

Jednym z największych wyzwań, jakiemu staraliśmy się sprostać my – autorzy materiału, to skłonienie odbiorców czy czytelników, poprzez wykorzystanie stworzonych przykładach scenariuszy i załączników, do obudzenia ich własnej inicjatywy i obudzenia ciekawości na temat historii bliskiej: rodzinnej, lokalnej, regionalnej, która zazwyczaj jest pomijana w podręcznikach przedmiotowych.

Nasz projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Przejdź do góry strony