Skocz do głównej treści strony
PCEN

Lekcja na żywo w każdej szkole - znani aktorzy opowiadają o Żydach polskich

Lekcja_na_zywoMaria Seweryn, Maciej Orłoś oraz bracia Tkacz oprowadzą uczniów i nauczycieli po wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN podczas nowoczesnej lekcji historii, która odbędzie się 23 października 2014. Szkoły będą mogły wziąć w niej udział przez internet lub dzięki transmisji telewizyjnej. Nauczyciele mogą przygotować uczniów do lekcji dzięki udostępnionym na stronie projektu materiałom dydaktycznym.

Lekcję dla szkół podstawowych poprowadzą bracia Tkacz. Młodzi aktorzy, którzy zagrali w filmie Biegnij, chłopcze, biegnij, pokażą wystawę najmłodszym uczniom i opowiedzą o obyczajowości oraz kulturze Żydów. Gimnazjalistów i  uczniów szkół ponadgimnazjalnych na wystawę zabiorą Maria Seweryn, aktorka oraz dyrektorka Och-Teatru w Warszawie i Maciej Orłoś, aktor i prezenter. Wskażą najważniejsze elementy wspólnej polsko-żydowskiej historii.

Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo to doskonałe uzupełnienie szkolnego programu nauczania i możliwość zapoznania się z częścią wystawy stałej Muzeum POLIN.

Podczas zajęć będzie działał również specjalny czat, przez który zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, będą mogli na bieżąco zadawać pytania prowadzącym.

Lekcja będzie dostępna bezpłatnie i bez logowania na stronie internetowej Muzeum POLIN, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Programu 1 Polskiego Radia. Aby w niej uczestniczyć, wystarczy komputer, rzutnik multimedialny oraz połączenie z internetem! Na stronie www.ninateka.pl prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny w dniach 20-26 października w ramach tematu tygodnia "Widokówki z Polin. Opowieści polsko-żydowskie" będzie można zapoznać się z filmami i audycjami poświęconymi polskiej kulturze żydowskiej, m.in. Endblum (reż. Wiola Sowa, Dorota Krakowska), Takie miejsce (reż. Andrzej Titkow) czy Obcy VI (reż. Borys Lankosz).

Patronami Opowieści o Żydach polskich. Lekcji na żywoTVP Historia i Program 1 Polskiego Radia, dzięki czemu transmisję będzie można też obejrzeć na żywo w telewizji lub wysłuchać jej na antenie radia.

Terminy i zapowiedzi lekcji:

23.10.2014, godz. 9:00-9:40 lekcja dla szkół podstawowych

Obejrzyj zapowiedź: [youtube http://www.youtube.com/watch?v=JIezqtV1sSE&w=560&h=315]

23.10.2014, godz. 11:30-12:10 – lekcja dla szkół ponadpodstawowych

Obejrzyj zapowiedź:[youtube http://www.youtube.com/watch?v=r38R_2EokHc&w=560&h=315]

Nie tylko transmisja:

Ze strony projektu (www.polin.pl/lekcjanazywo) można pobrać materiały, które pomogą nauczycielom przygotować się do lekcji. Tam również będzie można obejrzeć nagranie lekcji już po jej emisji i zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną Muzeum. W listopadzie uruchomiony zostanie trzymiesięczny kurs internetowy dla szkół przygotowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, który pozwoli pogłębić wiedzę zdobytą podczas lekcji na żywo.

Kontakt:

lekcjanazywo@polin.pl t +48 604 459 546, + 48 22 379 37 29

 

Przejdź do góry strony